Bengálka je kočka se vzhledem leoparda a povahou beránka.
Bengálská kočka vznikla zkřížením domácí domestikované kočky a divoké kočky bengálské. Tomu odpovídá její vzhled a především temperament.

 

Kočka bengálská – Asian Leopard Cat

Divoká kočka bengálská (Prionailurus bengalensis, Kerr, 1792) se dříve nazývala zakrslá, kočka krátkouchá, leopardí či asijská levhartí. Střídala i latinská jména. Anglicky se jmenuje Asian Leopard Cat (ALC). Jejím domovem jsou oblasti od Dálného východu po Malajský poloostrov na jih a na východ po Indii a husté lesy ostrovů Sumatry, Jávy, Bornea a Filipín. Nevadí jí ani vyšší nadmořské výšky, nejraději se však zdržuje u tekoucích vod. Voda jí nevadí, dokáže výborně a vytrvale plavat. Odtud pochází i její latinské jméno (první popsaný jedinec byl spatřen, jak plave v Bengálském zálivu). Udává se dokonce, že se bengálské kočky koupou proto, aby smyly svůj pach a ochránily se tak před velkými predátory. To by potvrzovalo jejich vysokou inteligenci, díky které přežívají, i když se jejich životní prostor stále zmenšuje. Obratně loví ryby. Jejich kořistí jsou i různé druhy hlodavců, ještěrů, ptáků, troufnou si i na mláďata jelenů. Tato malá, krásně skvrnitá divoká kočka je velmi plaché zvíře, které loví převážně v noci. U nás se s divokou kočkou bengálskou můžeme setkat jen v některých zoologických zahradách (Olomouc, Brno) a několik exemplářů je v rukou soukromých chovatelů.

Vzhled bengálky

Bengálská kočka je vzácné plemeno, které se vyznačuje nádhernou hustou srstí.

Bengálské kočky mohou vážit až 10 kg. Jejich tělo je mohutné, svalnaté s těžkými kostmi. Tvar jejich těla je aerodynamický: Trup je velký a svalnatý. Hlava poměrně malá, oblá a charakteristická pro toto plemeno svým divokým vzhledem. Na obličeji má značení, uši jsou spíše malé se zaoblenými boltci, čenich široký. Velmi výrazné jsou také její velké oči zelené či zlaté barvy mandlového tvaru. Ocas je střední délky, na konci vždy černě zbarvený. Zadní nohy jsou delší a silnější než přední, je to jedna z věcí, co jim zbyla po divoké kočce bengálské a dodává jim sílu a rychlost.

Vznik kříženímI'm another title

Bengálka je kočka se vzhledem leoparda a povahou beránka. Toto plemeno vzniklo křížením divoce žijící kočky bengálské, která byla také označována jako asijský leopard cat, s evropskou domestikovanou tabby kočkou. Ke šlechtění byla použita řada plemen. Především egyptská mau a habešská kočka.

K prvnímu plánovanému chovatelskému programu křížení divoké kočky bengálské s evropskou domestikovanou black tabby došlo v USA ve státě Arizona paní Jean Sugden Millovou v roce 1965. Ovšem stalo se, že z toho spojení vznikli tzv. hybridi.Tato generace je označována jako F1. Tyto kočky měly fantasticky divokou kresbu, avšak zvířata byla plachá a kocouři neplodní. Kočky z F1 generace se pářily s evropskými kocoury a vznikla tak generace F2. Kočky z generace F2 byly spojeny s bengálskými nebo s evropskými kocoury a tak vznikla generace F3. U kocourů F2 a F3 byla pozorována neplodnost, takže další chov byl veden povětšinou jen potomstvem samičího pohlaví. Zvířata generace F1 a F3 byly zaregistrovány v plemenné knize, avšak vystaveny být nemohly. Teprve až zvířata z další generace F4 byla oficiálně uznána, dostaly rodokmeny a mohly se zúčastňovat výstav. Jako mezinárodně uznané plemeno v TICA bylo zaregistrováno v roce 1984 a v roce 1991 jim The Independent Cat Association (TICA) v USA udělila status šampionátu.

Povaha bengálkyP

Bengálky jsou zvědavé, aktivní kočky, které mají rády prostor.

I když se bengálská kočka velmi podobá divoké kočce bengálské, její povaha není agresivní či divoká, spíše aktivní a temperamentní. Mají velmi silný mateřský a lovecký pud, proto není překvapením, že nejlepší hrou je pro ně lov. Snesou se i s jinými kočkami nebo psy, s hlodavci či ptáky se soužití nedoporučuje, přece jen je to šelma. Tyto kočky vyžadují pozornost a dají se i vycvičit, proto se toto plemeno doporučuje zkušeným chovatelům. Potřebují pozornost, větší prostor a velký škrábací kůl. Také jako jedna z mála koček má bengálská kočka ráda vodu.

  • s-facebook
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now